پیش طرح چهار مرحله ای مبارزه با دیابت با طب سنتی

بنام خداوند جان و خرد

نروید بر زمین شاخ گیایی                                          که ننوشته است بر برگش دوائی
حکیم نظامی گنجوی

سومین مقاله درباره بیماری دیابت از علی اصغر آشوری کارشناس ارشد تحقیقات منابع طبیعی محقق طب سنتی و گیاهی ایران زمین.

نام مقاله: پیش طرح چهار مرحله ای پیشگیری، کنترل، درمان و جلوگیری از برگشت بیماری دیابت به وسیله تلفیقی از امکانات اطلاعات علمی پژوهشی طب شیمیائی رایج فعلی و تجارب و اطلاعات طب سنتی و گیاهی ایران.

نام طرح: یادگار شهید راه آزادی ایران میرزا تقی خان امیرکبیر بنیان گذار تلفیق علوم قدیم ایرانیان با علوم پیشرفته دنیای زمان حیات امیر در مدرسه دارالفنون تهران

تقدیم به: پژوهشگران، محققین، علاقمندان احیا میراث فرهنگی ایرانیان و هم وطنان مبتلا به بیماری دیابت.

  • پیش گفتار

بدون هیچ تردیدی این بیماری نظیر سایر بیماری ها پیوسته از بدو پیدایش  انسان روی کره زمین همراه انسانها بوده است و خواهد بود.

چون مواد غذایی در این ایام و قبل از این متجاوز در این چهار نوع نبوده :

الف) گلوسیدیها     ب) هیدروکربورها   ت) پروتئین ها    پ) لیپیدها و سیستم بدن انسان هم همین بوده و خواهد بود.

با توجه به سوابق تاریخی این بیماری در هر برهه ای از زمان با توجه به مقتضیات زمان و مکان و امکانات با این بیماری برخوردهایی با در نظر گرفتن اصول درمان میشده و می شود و نیز نتایجی در برداشته.

هدف از نوشتن این مقاله تحقیق و پژوهش همه جانبه روش های چهار مرحله ای این بیماری در طول دوران های مختلف می باشد.

شایان ذکر است کلیه مطالب این مقاله از منابع و مآخذ موجود فعلی اعم از داخلی و خارجی که به چاپ رسیده و یا به صورت کتب خطی نظیر جنگ ها تذکره ها قرابادین ها و کتب طبی قدما مثل قانون در طب پورسینا تالیفات محمد ذکریای رازی ذخیره خوارزمشاهی و سایر دانشمندان طب قدیم که در حال حاضر در کتابخانه معتبر مثل گنجینه دانشگاه تهران و موزه های بزرگ دنیا که به صورت امانت این میراث فرهنگی ایرانیان نگهداری می شود برداشت گردیده.

این مقاله فقط قصد نقل روایات و آگاهی رسانیدن به گروه های مورد هدف را دارد. ضمنا اگر چنانچه پژوهشگرانی پیدا شدند و علاقمند به احیا این میراث فرهنگی بودند و واجد شرایط مندرج در نامه شماره  مقاوم معاونت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بودند، اینجانب حاضرم با تجربه متجاوز از شصت سال تحقیقات علمی، عملی و میدانی درباره این بیماری و سایر بیماری ها به عنوان همکار یا مشاور در معیت مجریان طرح باشیم تا حالا که نشده امید است در آینده پیدا شود.

این پیش طرح که به صورت اولیه و پیشنهاد تقدیم علاقمندان می شود پیام طبیعت خادم بی جیره مواجب و بدون توقع مادی به انسانها است بخصوص مبتلایان بیماری دیابت و یا کسانی که در آینده با این خیل عظیم اضافه میگردند. نکات مثبت آنرا جدا کنید به هیچ عنوان نویسنده اعتقاد ندارد که بدون عیب و نقص است تا ما بتوانیم از چنگال این بیماری که مادر همه بیماریهاست به گفته خواص علم پزشکی فقط قاتل خاموش لقب گرفته از جان این هم وطنان بیرون کنیم و به زباله دان تاریخ بیندازیم این عمل خدا پسندانه عملی است از طرفی نیاز به عزم ملی دارد بخصوص جوانان تحصیل کرده امروز قبلا شرح قسمتی در این طرح در سایت حکیم باشی.نت آمده است مطالعه بفرمایید.

اگر واقعا بررسی شود هم فال است و هم تماشا ما براحتی می توانیم ضمن خدمت رسانی به مبتلایان بزرگترین مراکز توریست درمانی این بیماری را در اقصی نقاط ایران برپا کنیم چون ابزار مورد نیاز درمان در دل ۱۷۲۷ گونه داروئی نادر دنیا و فقط در مام وطن ماست.

علم درمان در کتب و میراث فرهنگی ایرانیان است.

در حال حاضر نیروی انسانی کارآمد را داریم. اگر عزم ملی به میدان بیاید چه نیازی به صدور مغزها از این کشور است؟ چه نیازی به سرمایه گذاری خارجی داریم؟ خواهشمندم به اصول و مبانی این طرح بخصوص در مورد ایجاد اشتغال و جلوگیری از صدور ارز توجه بفرمایید. مدارک پیوست می باشد.

چرا از بین این همه بیماری های ناعلاج و صعب العلاج، بیماری دیابت را شروع کردیم؟

این بیماری مادر اغلب بیماری های ناعلاج و صعب العلاج است. همانطوریکه قبلا آمد نام آن را قاتل خاموش گذاشته اند. این بیماری چراغ خاموش، به اندام های رییسه بدن آرام آرام صدمه وارد می کند. در صورتی که این بیماری کنترل نگردد مثل آتش، نرم و تدریجا اندام ها را می سوزاند و از بین می برد.

بیماری دیابت در صورت عدم کنترل سبب بوجود آمدن این مشکلات و امراض در بدن خواهد شد:

الف- آسیب رساندن به قلب و رگ های اصلی و فرعی آن

بر اثر پیشرفت بیماری دیابت رگ های کوچک و بزرگ قلب دچار گرفتگی می شود که این روند خیلی به کندی انجام می پذیرد. نام این بیماری تصلب الشرایین یا سفت شدن جدار رگ هاست که در نهایت به سکته قلبی و به مرگ زودرس می انجامد.

ب- آسیب به کلیه ها :

امروز عده ای از هموطنان ما مبتلا به از کار افتادن کلیه ها می باشند که جهت ادامه زندگی می بایستی یا با دستگاه دیالیز یا پیوند کلیه زندگی کنند. اغلب آنها مدتها به بیماری دیابت مبتلا بوده اند. در این بیماران نفرن های کلیه ها که کار پالایش خون از مواد سمی و زائد مثل اوره و کراتینین  اضافی  را انجام می دهند به مرور زمان یا از بین می رود و یا کارآیی خود را از دست می دهد در نتیجه دو فاکتور ذکر شده در خون بالا می رود که بسیار خطرناک است در نتیجه بیمار می بایستی بوسیله دستگاه دیالیز یا  پیوند کلیه بزندگی ادامه دهد.

از کار افتادن  کلیه ها را در کتب طبی قدیمی قفل کردن کلیه ها میگفتند و این پیشرفت های شگرف طب شیمیایی که در حال حاضر وجود دارد هم نبود پس بیماران دیانیطسی آن زمان که امروزه دیابتی می گویند چه کار می کردند؟

اگر علاقه مند باشید خواهید دید با همین گیاهان که اینک نیز در ایران زمین وجود دارد تعدادی که از نفرن های کلیه که ضایع شده هیچ، ولی آن تعدادی که کارآیی خود را از دست داده اند بازسازی میکردند. امروزه طبق نظریه های  طب شیمیایی جدید، انسان ها می توانند  با نصف یک کلیه که کارآیی داشته باشد زندگی کنند در هر دو کلیه حدود سه هزار نفرون وجود دارد. روی این اصل است  که عده ای حاضر به اهداء یک کلیه می شوند. اما در این حالت باید شرایطی وجود داشته باشد که اهداء کننده و گیرنده هر دو مناسب باشد و طوری این عمل انجام گیرد که کلیه اهدایی پس نزند.  موضوع دیگز داروهایی است که می بایستی گیرنده مصرف کند تا کلیه پس نزند. و این داروها یا مواد اولیه آنها کلا وارداتی هستند. با توجه به این که اغلب مبتلا یان به قفل کردن کلیه ها کسانی هستند که زیر خط فقر زندگی می کنند می  بایستی طبق دستورالعمل وزارتی مشمول بیماران خاص باشند که هزینه گزافی برای دولت دارد. به هر حال از نظر ذکر روایات و کنکاش در طب قدیم و روش های درمانی قفل کردن کلیه آمده پس نتیجه می گیریم هم علم آن موجود است هم وسیله درمانی یعنی گیاهان دارویی آن.

قیمت دستگاه دیالیز در کشورهای سازنده مثل آلمان و آمریکا و فرانسه و انگلستان بسیار بالاست و دیگر کشورها مثل اروپای شرقی کمتر در مجموع این دستگاه ها هم عمری دارند و پرسنل مخصوص و متعلقات آن هم هزینه بر است.

اما ذکر این نکته بد نیست که بیماری دیابت سرانجام به ضایع شدن کلیه ها می انجامد. فقیر غنی سیاستمدار اقتصاددان خواص علم پزشکی یا بی سواد یا کم سواد نمی شناسد از نظر این قاتل خاموش همه یکسان هستند. سرنوشت کسانی که دیالیز می شوند و یا پیوند کلیه می کنند هم معلوم است. پس بهتر است همه با هم تفکر کنند که باز کردن قفل کلیه ها به صلاح و مصلحت بیماران است یا استفاده از دستگاه یا پیوند.

پ: آسیب به رگ های خونی و اعصاب

بیماری دیابت به رگ های خونی اکسیژن رسانی و پوشش سلسله اعصاب میلیین  آنها آسیب جدی وارد می کنند. امروزه دانشمندان اثبات کرده اند که بیماری خطرناک ونا علاج ام اس ناشی از آسیب رسیدن به میلینهای سلسله اعصاب به وجود می آید.

۱۷۲۷ گونه دارویی نادر در دنیا در ایران وجود دارد این بیماری ام اس را بخوبی  کنترل  و حتی درمان وجمی کند. برای آگاهی بیشتر به سایت حکیم باشی. نت مراجعه فرمایید.

در رابطه با آسیب رسیدن به رگ های خونی و اعصاب اندام هایی مثل نخاع، قلب، معده، روده و مثانه، بیشتر تحت تاثیر و صدمه قرار می گیرند.

ت-بیماری دیابت و صدمه به چشم ها

 امروزه بسیاری از بیماران دیابتی به این مشکل مبتلا هستند که دیابت به رگ های خونی در چشم و عروق کوچک و بزرگ چشم آسیب های جدی می رساند. پس از چندین مرحله درمان نهایت به نابینایی کامل می انجامد.

ث-آسیب به دستگاه تناسلی :

بیماری دیابت به دستگاه تناسلی و اعصاب و ماهیچه های آلت تناسلی و قوه باه که سرمایه مردان می باشد اسیب می رساند  و از کارآیی آن به مرور زمان کم می کند  در نهایت به قطع کامل یعنی از بین رفتن می انجامد.

ج- آسیب به پوست:

بیماری دیابت به رگ های پوستی اسیب جدی می رساند و جایگاه خوبی برای رشد باکتری ها  قارچ های  بیماری زا در پوست ایجاد می کنند که بیماری امرلش پیامد آن است در نتیجه موجب چین و چروک و زشتی و کدر شدن پوست می گردد. این کار در خانم ها لطما ت زیاد وارد می کند.

چ-  بیماری دیابت و گانگرین:

 بیماری دیابت بر اثر صدمات جدی به رگ های خونی موجب سیاه شدن اندام های انتهائی بدن، پاها می شود که این اندام ها را می بایستی از بدن تخلیه شود. اگر چنین عملی انجام نگیرد، مرگ زودرس و نابهنگام در انتظار بیماران است.

خ- بیماری دیابت و فشار خون

این بیماری موجب بالا رفتن فشار خون که نتیجه آسیب به کلیه ها و قلب می باشد.

ح- بیماری دیابت و دستگاه گوارش

که موجب ایجاد سنگ در کیسه صفرا و اختلالاتی به دستگاه گوارش که یکی از آنها مادر تمامی امراض یبوست می باشد به وجود می اورد.

در فرهنگ عامه جهت سلامتی مثالی است که می گوید شکم روان بهتر است از مادر مهربان است.

د- بیماری دیابت و چاقی:

بیماری دیابت به خصوص در مزاج های بلغمی بخصوص در سنین بالا درمرحله زندگی دوران کهولت، موجب چاقی کم تحرکی استرس بی حوصله گی و انزوا می گردد.

اغلب این بیماریهای ده گانه ذکر شده لاعلاج و صعب العلاج می باشند که قدر مسلم در اثر تحقیقات بیشتر محقیقن تعدادی به آنها اضافه می گردد و موضوعی نیست که کسی نداند. هر روز عده ای از هموطنانمان شاهد و ناظر درمان های آن می باشند. اما تنها ذکر مصیبت هنر نمی باشد. اگر کسی راه علاج و چاره ان را در دو منظر یکی پیش گیری سپس درمان ارائه داد آن هنر است. اما به گفته چرچیل سیاستمدار نابغه انگلیسی که می گوید: اگر ایران بمیرد تمدن انسان ها می میرد.

هزار سال قبل از گفته چرچیل، حکیم ابوالقاسم فردوسی می فرماید: دریغ است ایران که ویران شود  کنام پلنگان و شیران شود.

ولی چرچیل نگفته ما و ایل تبارمان جهت نفع ملتهایمان دو چیز مهم را در این ملت مظلوم و کهن گرفتیم یکی پیشینه تاریخی و دوم کتاب و فرصت مطالعه. این دو چیز میراث فرهنگی ملت ایران بود که گرفتیم در عوض یک چیز به آنها دادیم آنهم این بود هر چه که بخواسته ما و منافع ملت خودمان بود به آن ها دادیم و قبولاندیم و اغلب قریب به اتفاق هم قبول کردند و دقیقا هم اجراء کردند و می کنند.

علاقه مندان به فهرست این ده نوع بیماری هایی که دیابت مسبب آن است نگاه کنید. هر بیماری یک متخصص یا فوق تخصص نیاز دارد که معمولا از هم وطنان ما می باشد. هر بیما ری نیاز به دارو و مراقبت های قبل و بعد عمل دارد.  اطاق عمل با تجهیزات پیشرفته کامل که هر روز به مناسبتی تعویض می شود و وسائل مهندسی پزشکی آنچنانی که بجز متخصصین بقیه کلا وارداتی هستند و نیاز به ارز دارد.

جالب توجه است که کلیه دیابت شناسان بزرگ دنیا مرتبا هشدار می دهند که اگر این بیماری  کنترل و پیشگیری نشود تا سال ۲۰۵۰ میلادی جمعیت کثیری در دنیا به خیل این جمعیت فعلی که حدود یک ملیارد مبتلا هستند اضافه می گردد و بطور تصاعدی آمار بالا می رود تا به ۴۰ یا ۵۰ درصد می رسد.

لیکن در سرزمینی که به گفته دو دانشمند نابغه تاریخ پزشکی یکی محمد ابوبکر زکریای رازی صاحب متجاوز از ۲۵۰ کتاب در طب، شیمی و کیمیا، مردم و جامعه شناسی و غیره بر عهده دارد و برای اولین بار در دنیا علم پیشگیری در صورت ابتلا به بیماری دیانیطس که همین بیماری دیابت فطعی است  کتاب منافع و مضرات تغذیه علم غذا شناسی را نوشته که چگونه تغذیه بر حسب مزاج بکنیم که بیمارنشویم و اگر کسی رعایت نکرد اول با تغییر رژیم غذایی موافق مزاج، بهبودی حاصل شود. اگر نشد با اغذیه و اشروبه طبیعی جبران مافات شود. در رابطه با دیانیطس یا دیابت که نام آن را سوء المزاج  گرم و سرد کلیتین گذاشته امروز موضوع سردی، گرمی، خشکی و تری اندام ها، مورد قبولی علم جدید پزشکی می باشد. ولی بعللی به این گونه موارد توجهی نمی شود. به موجب آن دو اصل  و می گویند مگر ایرانی ها هم علم طب داشتند پس این همه هزاران کتاب طبی  تذکره ها، جنگ ها، قرابادین ها و دارو سازی را بیگانگان نوشته اند. رازی یک اصل بنیادی در رابطه با دیابت دارد که طبقه بندی بیماران دیابتی زیر ۲۰ سال، دیابت اطفال و نوجوانان و دیابت جوانان ۲۰ تا ۴۰ سال، دیابت پیران و سالخوردگان بالای چهل سال که این طبقه بندی بر حسب مزاج آمده است. و نحوه چهار مرحله ای  پیشگیری و درمان آن را شرح داده شایان ذکر است که اثار رازی بارها به زبان های مختلف دنیا ترجمه شده و قرن ها جزء کتب مرجع دانشجویان پزشکی و شیمی دنیا بوده است و بنام رازیست در دنیا شهرت داشته اما مرگ رازی با این همه  علم و دانش شنیدنی است.

اما دومی  دانشمند  نابغه تاریخ پزشکی حسین پورسینا است که واقعا خدمت بزرگی در رابطه با دیابت قرن ها به مردم دنیا در چهار مرحله ای این بیماری کرده که اگر فقط یک کلمه حرف پور سینا به نام احتباس در بدن را امروز در دستور کار چهار مرحله ای دیابت قرار گیرد عده بی شماری از شر این قاتل خاموش رهایی پیدا می کنند و نام این بیماری را دولاب کلیوی گذاشته که اصلا امروز حرفی در رابطه با گفتار این دو دانشمند جهت چهار مرحله ای دیاب به میان نمی آید.

فقط فدراسیون بین المللی دیابت IDF  رازی گفته  رازی را که در  ۱۲۰۰ قبل را در راس ۵ مرحله ای دیابتی ها که عبارت تغذیه، ورزش، دارو و اندازه گیری میزان قند و آموزش قرار داده آن هم بدون در نظر گرفتن مزاج بدون بیماران.

تقریبا حدود ۴۰ سال این فدراسیون فعالیت خود را شروع کرده و هر ساله کنگره ها و سمینارها و گردهمایها با شرکت تعداد زیادی دیاب شناس بر پا می شود که ما شاهد یکی از آن ها در استان خراسان رضوی بودیم. مقالات همه را قبول می کردند به جز مقالات سنتی کاران را. و این اصل مهم تغذیه بر حسب مزاج که رعایت نمی شود روز بروز تعداد بیماران کم نشده که هیچ بلکه اضافه می شود.

اما حرف رازی و پور سینا در مورد چهار مرحله دیابت چه بود؟ سوءالمزاج گرم و سرد کلیتین  تغذیه بر حسب مزاج و طبقه بندی بیماران دیابتی به وسیله درمان گیاهان دارویی ایران زمین نه داروهای وارداتی و وسایل اطاق عمل ها و وسایل مهندسی پزشکی سرمنشاء  پیشگیری خوب باید  انجام داد.  اما راجع به پورسینا و کلمه احتباس گفتیم اگر به معنی واقعی این کلمه احتباس توجه شود یعنی بند امدگی در کلیه سلول های بدن.

روش درمانی پورسینا در مورد کلیه  بیماری ها علل چهارگانه مادی فاعلی سوری و غائی یا تمامی است. سنجش روح بیمار از اهمیت خاصی در درجه اول درمان قرار دارد.

در طب شیمیایی که بنیانگذار آن پاراسلز سوئیسی است: روح جزء خرافات است.

در طب سلولی، روان وجود دارد  ولی روح جایگاهی ندارد.

دکتر یعقوب آیینه چی استاد فرزانه دانشگاه تهران در کتاب مفردات پزشکی یبوست را یکی از علل دیابت می داند حرف پورسینا.

سازمان بهداشت جهانی WHO  در بحث مقاومت بدن بیماران دیابتی در جذب انسولین  را یکی از عوامل مهم جلوگیری از درمان یا کنترل دیابت می داند.

که نود درصد بیماران دیابتی امروزی با آن مواجه هستند که طبق دستورالعمل طب رایج کنونی این مقاومت با تزریق انسولین بیشتر و قرص های کاهنده قند خون می خواهند قند خون را پایین بیاورند.