مدعیان طب سنتی باید مجوز قانونی داشته باشند

طب سنتی

علی اکبر ولایتی، متخصص تاریخ پزشکی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت ‌و ‌گو با  فارس گفت:

"هر کسی می‌تواند ادعا کند که با طب سنتی آشنایی دارد، اما اگر کسی مجوز قانونی از وزارت بهداشت یا نظام پزشکی نداشته باشد، نباید حق کار داشته باشد، زیرا اگر کار طبابت او عوارضی داشت، باید به پزشکی قانونی و نظام پزشکی پاسخگو باشد.

 

افراد زیادی ممکن است مدعی باشند که می‌توانند از طریق طب سنتی، بیماران را درمان کنند و به صورت تجربی این کار را آموخته باشند، اما این افراد حتما باید برای مراکز فعالیت خود مجوز قانونی داشته باشند و بتوانند به لحاظ علمی مراجع قانونی را برای کسب مجوز توجیه کنند."

 

وی در پاسخ به این پرسش که افراد زیادی هستند که با ادعای آشنایی با طب سنتی بدون مدرک پزشکی مطب دارند و فعالیت می‌کنند و مطب آنها نیز اتفاقاً خیلی شلوغ است، آیا فعالیت آنان مورد تأیید است، گفت:

"اگر هر کسی مدعی شد که می‌تواند کار پزشکی کند که نباید به او اجازه فعالیت داد. بالاخره دانشکده طب سنتی و دانشکده داروسازی سنتی برای این تأسیس شده اند که جلوی این قبیل مدعیان را بگیرند و افرادی تربیت شوند که در کار طب سنتی آگاهی و علم داشته باشند و علم خود را به روز کنند. این افراد می‌دانند چه می ‌کنند و به صورت علمی با قواعد و عوارض داروهایی که تجویز می‌کنند، آشنا هستند.

 

این افراد کسانی هستند که صلاحیت علمی آنان مورد تایید مراجع قانونی است و نسبت به کار طبابت خود مسئول و پاسخگو هستند. هر کس که دارویی تجویز می‌کند، اعم از اینکه داروی گیاهی باشد یا ساختگی، باید نسبت به عمل و تجویز خود پاسخگو باشد.

 

اگر تجویز فرد مدعی آشنا با طب سنتی باعث شد مشکلی برای مریض پیش آید، باید به پزشکی قانونی و نظام پزشکی پاسخ دهد و اگر این فرد پزشک نباشد و مجوز قانونی نداشته باشد، مسئولیتی به عهده نمی گیرد. کسی می‌تواند مسئولیتی خطایی را به عهده گیرد که قانون او را به رسمیت بشناسد.

حال این که چرا با مدعیان غیر قانونی این کار برخورد نمی‌شود را باید مسئولان پاسخ دهند."