درمان دندان در با استفاده از گیاهان دارویی

بهترین مسکن گیاهی درد دندان

یکی از ساده ترین و موثر ترین راه ها برای از بین بردن درد دندان استفاده از میخک می باشد.
میخک چیست؟
میخک یک نوع ادویه مورد استفاده در غذاهای مختلف می باشد و همچنین در طب گیاهی کاربرد دارد. میخک را به عنوان چاشنی به نوشابه و چای اضافه می کنند، همچنین به عنوان یک عنصر مهم در شیرینی زنجفیلی و ترشی نیز بکار می رود.
میخک:
نام لاتین: Eugenia Caryophylata
فصلی: میخک گیاهی همیشه سبز و بومی اندونزی است.
برگها : برگ های آن بزرگ و تخم مرغی شکل می باشد.
گل : شکوفه های میخک از تعداد زیادی گل سرخ تشکیل شده است.
شکوفه های این گل ها جمع آوری و خشک می شوند.
مواد تشکیل دهنده دارویی:
میخک حاوی یک ماده شیمیایی بسیار قوی به نام بی حس کننده اوژنول می باشد.
اوژنول نه تنها بی حس کننده، بلکه سبب مهار اعصاب و توقف درد می شود اما کمکی به ضدعفونی کردن میکروب ها نمی کند و فقط درد را تسکین میدهد،لذا در صورت استفاده مداوم از آن،ممکن است منجر به عفونت دندان شود.
اوژنول همانند بي حس كننده هاي موضعي موجب مهار هدايت پيامها از گيرنده هاي حس درد به طور محيطي می شود و با مهار التهاب و تاثير بر مسير درد به صورت مرکزی موجب تسكين درد مزمن نيز می گردد.(۱)
میخک در حدود ۲۰ برابر قدرت مندتر از اوژنول و دیگر ترکیبات ضد درد می باشد.
استفاده از میخک برای مهار درد دندان
میخک ها در اشکال متفاوت در دسترس هستند و معمولا به سه شکل اصلی دارویی کاربرد دارند:
پودر
مایع
عصاره
در استفاده از میخک برای درد دندان، می توان از هر یک از این اشکال بهره گرفت.
پودر میخک
درآشپزخانه اغلب مردم این نوع از میخک موجود است. برای استفاده از میخک، آنرا پودر کرده و در محل درد قرار دهید.پس از چند لحظه میخک با بزاق دهان مخلوط شده ومنطقه درد را بی حسی می کند.
همچنین جوانه کامل خشک شده میخک برای تسکین درد می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
برای استفاده از گل میخک جهت مهار درد دندان ،دو یا سه گل را در دهان خود یا بخش دردناک دهان قرار داده و نگه دارید. پس از چند لحظه گل های میخک شروع به نرم شدن در دهان میکند و لذا باید آنرا کمتر فشار دهید.این فرایند اجازه می دهد تا روغن میخک منتشر شده و با بزاق دهان مخلوط می شود و سبب بی حسی گردد.
میخک را برای سی تا چهل دقیقه در محل درد استفاده و سپس از میخک جایگزین برای رفع درد استفاده کنید.
روغن میخک
روغن میخک را می توان در اکثر داروخانه ها یافت.روغن میخک یک بی حس کننده قوی می باشد و توسط پزشکان و دندانپزشکان برای سالهای متمادی به منظور تسکین درد دندان استفاده می شود.
روغن میخک باید با احتیاط مصرف شود.برای استفاده از روغن میخک مستقیما از شیشه حاوی روغن می توان یک سواب پنبه را درب شیشه گذاشت و آنرا آغشته نمود.سپس با دقت اطراف ناحیه دردناک را مالش داد.
اگر درد دندان از عصب باشد این فرایند فوق العاده موثر می باشد. در این مورد، سعی کنید پنبه آغشته به روغن میخک را با قرار دادن در داخل حفره دندانی، در محل عصب قرار دهید.
راه دیگر استفاده از میخک مصرف عصاره آن است. برای استفاده از عصاره میخک جهت مهار دندان درد :
 -۱دهان خود را با محلول آب نمک شستشو دهید.
چند قطره از روغن میخک(تقریبآ نصف قاشق چای خوری) با یک قاشق چای خوری روغن زیتون مخلوط نمایید.
 -۳
یک توپ پنبه در این مخلوط قرار دهید تا خیس خورده و آن را در محل درد نگه دارید.
استفاده از میخک برای تسکین درد دندان موقت است.
میخک درد دندان را آرام می سازد اما نمی تواند از سلامت دهان و دندان مراقبت کند و فقط نقش مسکن را بازی می کند.
اغلب درد های دندانی ناشی از این عوامل می باشد:
دمل
حفره
ترک دندان
عفونت
همه این مشکلات برای معالجه به دندان پزشک نیاز دارند.انتظار و استفاده از میخک به صورت مداوم فقط وضع را بدتر می سازد،لذا:

استفاده از روغن میخک برای موارد اضطراری درد دندان یک راه عالی برای تسکین درد است تا زمانی که شما به دندانپزشک دسترسی یابید.

 روش دوم) مویز را بکوبید تا دانه داخل آن له شود، سپس آن را باز کرده و دانه له شده را روی دندانتان بگذارید.

درمان عفونت دندان و لثه :

پوست انار خشک شده را طی روز روی دندان یا لثه چرک کرده بگذارید تا بماند. تکرار این عمل، باعث می شود موضع چرک سرباز کند و عفونت خارج و مشکل رفع شود. بهداشت دهان و دندان را خوب رعایت کنید.

برای بهداشت دندان ها توصیه می شود، شب ها (لحظه قبل از خواب) روی دندان هایتان عسل زنبوری چند گیاهی بمالید و تمام حفره های دندان هایتان را کاملاً با عسل آغشته نمایید و صبح ها با پودر شویا مسواک بزنید. لازم به ذکر است شیرینی عسل، تنها شیرینی است که قند آن برای دندان ها مفید می باشد. به جای عسل همچنین می توانید با مقداری پنیر محلی دندان هایتان را آغشته نمایید و صبح مسواک بزنید.

درمان درد دندان با گیشنیز

 در حال حاضر طب گیاهی و سنتی در غرب طرفداران بیشتری دارد،چنانکه هشتاد درصد مردم آلمان از هومیوپاتی و داروهای گیاهی استفاده میکنند و خانواده سلطنتی انگلستان بیش از یک قرن است که توسط اطبای هومیوپات درمان میشوند.

"گشنیز گیاه بومی جنوب اروپا و مناطق مدیترانه است اما در بیشتر نقاط ایران نیز می روید . از زمانهای قدیم وجود داشته و حتی مورد مصرف مصری ها بوده است .بقراط این گیاه را می شناخته و برای درمان بیماریهای مختلف از آن استفاده می کرده است .

طی تحقیقاتی که اخیرا بر روی این گیاه انجام گرفته مشخص شده است که گیشنیزخواص بسیار زیادی در بهداشت دهان و دندان دارد.

دکتر دیناروند در خصوص چگونگی استفاده از این گیاه عنوان داشت:

اولین کاربرد گشنیز استفاده از آن به عنوان دهان شویه است به این ترتیب که یک قاشق چایخوری پودر تخم گشنیز را در یک لیوان آّب جوش ریخته و بمدت ۵ دقیقه دم کنید سپس آنرا برای شستن دهان ،‌دندان و گلو غرغره کنید.دومین کاربرد گشنیز به خواص ضد درد این گیاه باز می گردد و می توان از آن به عنوان مسکن دندان درد استفاده نمود.

حدود ۱۰ گرم تخم گشنیز را در چهار لیتر آب ریخته و بگذارید بجوشد تا حجم آن به یک لیتر برسد آن را کمی سرد کنید و در دهان مزمزه کنید به این ترتیب درد دندان شما تسکین خواهد یافت.ضمن اینکه جویدن تخم گیشنیز نیز تا حدود زیادی به کاهش دندان درد شما کمک می کند.

 بیمارانی که از بوی بد دهان رنج می برند توصیه نمود تابرای برطرف کردن بوی دهان خود از سوپ گشنیز استفاده نمایند.