جایگاه طب سنتی در طرح جامع سلامت قزوین

دبیر شورای طب سنتی قزوین:
طب سنتی جایگاهی در طرح جامع سلامت قزوین ندارد

خبرگزاری فارس: با توجه به اجرای طرح جامع سلامت در قزوین به عنوان اولین استان کشور، دبیر شورای طب سنتی قزوین از غفلت و نبود جایگاهی برای طب سنتی در این طرح خبر داد.

خبرگزاری فارس: طب سنتی جایگاهی در طرح جامع سلامت قزوین ندارد

 

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، علی اصغر آشوری بعد از ظهر امروز در نشست خبری بیان کرد: شرط اول زندگی خوب و سالم، سلامتی است که این سلامتی در ابعاد جسم، روح و روان انسان است.
وی ادامه داد: سلامتی از نظر ابن سینا زمانی مصداق واقعی می‌یابد که تمامی اندام‌ها و اجزاء آن و روح و روان در کمال سلامتی و در اعتدال مزاج باشند که اعتدال مزاج زمانی حاصل می‌شود که تمام اندام‌های بدن انسان در کمال صحت و سلامتی مشغول به کار باشند.
دبیر شورای طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اشاره به آثار ترویج فرهنگ طب سنتی اضافه کرد: به تعبیر ابن سینا، طب سنتی دو هدف دارد که هدف نخست تندرستی در زمان سلامتی یعنی پیشگیری و هدف دوم درمان است که شخص بیمار به وسیله این طب، سلامتی خود را دوباره به دست می‌آورد.

طب سنتی از بروز بیماری‌ها پیشگیری می‌کند
وی عنوان کرد: در تعریف طب شیمیایی بر اساس فرهنگ پزشکی دورلند، اینگونه آمده است که پزشکی عبارت است از علم و هنر شفای بیماری‌ها، بنابراین طبق این تعریف انسان ابتدا باید بیمار شود تا به وسیله علم و هنر هنرمندان درمان‌گر، درمان شود که این نشان می‌دهد پیشگیری در طب شیمایی جایی ندارد، البته پزشکان بعد از درمان بیمار، توصیه‌هایی دارند که بیماری برگشت نداشته باشد.
آشوری یادآور شد: پس اگر ما با فرهنگ طب سنتی زندگی کنیم هرگز بیمار نمی‌شویم تا مجبور به درمان‌های پیچیده و مشکلات دیگر شویم.
این محقق طب سنتی با اشاره به تاریخ طب سنتی توضیح داد: تاریخ طب سنتی به چندین دوران تقسیم می‌شود؛ دوران قبل از باستان، دوران باستان، دوران هخامنشیان، دوران ساسانیان و دوران پس از ظهور اسلام در سرزمین ایران و دوران پس از ممنوع شدن طب سنتی از سال ۱۳۲۴ به بعد که این ادوار دستاوردهایی را داشته است.
وی اعلام کرد: دستاورد این دوران هزاران جلد کتاب، رساله و تذکره بوده که توسط هزاران دانشمند و محقق تألیف شده است که اینها مسئولیت پیشگیری و درمان بیماری‌ها را در سرزمین ایران بر عهده داشتند.

توجه اروپایی‌ها به کتاب‌های ابن سینا و زکریای رازی
آشوری افزود: تألیفات ابن سینا، فارابی و زکریا به مدت ۱۰ قرن جزو کتب مأخذ دانشکده‌های پزشکی اروپا بود و هدف پزشکان و متخصصان طب سنتی نیز پیشگیری و درمان با حداقل هزینه بوده است که طبق اصول طب سنتی آنچه سلامتی را پایدار نگاه می‌دارد غذا و نحوه خوردن است و آنچه جامعه را سالم نگاه می‌دارد سلامتی روح و روان است.
وی تصریح کرد: ما می‌خواهیم پایداری سلامتی در انسان‌ها را در جامعه رواج دهیم زیرا وقتی سلامتی جسم به وجود آید، سلامتی روح حاصل شده و به دنبال آن جامعه اصلاح می‌شود و نخستین معیاری که در طب سنتی توسط بوعلی سینا ابداع شده توجه به روح آدمی است و سپس توجه به مزاج انسان‌ها را داریم.
دبیر شورای طب سنتی قزوین افزود: در طب شیمیایی جدید، بنیانگذار آن معتقد بود که روح هیچ ارتباطی با جسم انسان ندارد و این نظریه گسترش داده شد و این نظریه را طرح کردند که انسان مانند ماشینی می‌ماند که تابع قوانین عمومی مکانیک و تابع دید نیوتنی است.

ظهور کمپانی‌های داروسازی برابر با افزایش هزینه‌های درمان
وی با اشاره به چگونگی فاصله ایجاد شده پزشکان با طب سنتی توضیح داد: از قرن شانزدهم تا شروع جنگ جهانی دوم، درمان به صورت گیاهی و شیمیایی بود و پزشکان بدون چشم‌داشتی مادی در این حوزه فعالیت داشتند پس از جنگ جهانی اول دوران کلان طب شیمیایی به وجود آمد و در این زمان کمپانی‌های داروسازی پیدا شدند و این موضوع مطرح شد که طب با ارزش‌تر از سایر مشاغل جاری است و با درآمد کم، ارزش خود را از دست داده و باید درآمد در این حوزه را بالا برد و این شغل نیز در سطح مشاغل پردرآمد باشد.
آشوری گفت: با ظهور کمپانی‌های داروسازی و تصمیم‌های نامرئی که این کمپانی‌ها می‌گرفتند برای کسب درآمد بیشتر، باید اختیارات درمانی با دارو و وسایل پزشکی از پزشکان گرفته می‌شد بنابراین وظیفه پزشکان را منحصر به تشخیص کردند.
به گزارش فارس وی یادآور شد: در چنین شرایطی درآمد حاصل از درمان و نتایج اختراعات و اکتشافات پزشکان نصیب کمپانی‌های داروسازی می‌شد و حداقل هر خانواده باید یک هشتم درآمد روزانه خود را به درمان اختصاص می‌داد در حالی که درمان به روش طب سنتی هزینه بسیار ناچیزی دارد. 

غفلت از بخشنامه‌های سازمان بهداشت جهانی در خصوص طب سنتی
دبیر شورای طب سنتی قزوین با اشاره به عوارض طب شیمیایی اظهار کرد: طبق بررسی سازمان بهداشت جهانی طب شیمیایی عوارض جانبی نیز دارد و از نظر هزینه بسیار گران است که از این‌رو سازمان بهداشت جهانی بخشنامه‌هایی به تمام مسئولان بهداشتی و درمانی دنیا ابلاغ کرد که شما باید طب سنتی را احیا کنید و این دستورالعمل به ایران در سال‌های ۷۵ تا ۸۰  ابلاغ شد ولی هنوز به مرحله اجرا نرسیده و هیچ اقدامی صورت نگرفته است.
وی ادامه داد: در این بخشنامه‌ها یکی از موارد، طبقه‌بندی و طرح هم‌طرازی اطباء سنتی بود به این معنا کهاطباء سنتی را به رسمیت شناخته و با پزشکان همطراز کنند که به هیچ وجه این موضوع به کار گرفته نشد و در مقابل آمدند سمینارها، همایش‌ها و جلساتی را تشکیل دادند و فیلم‌هایی در زمینه احیای طب سنتی ساختند که چندان ارتباطی به نفس عمل طب سنتی نداشت.
آشوری تأکید کرد: ما باید فرهنگ طب سنتی را در جامعه رواج دهیم زیرا این فرهنگ به نفع مردم است و سلامت و تندرستی و عدم ابتلا به بیماری را به دنبال دارد و این ترویج به صورت کلاس‌هایی توسط دانشگاه‌ها، سازمان‌های مسئول فرهنگی مانند شهرداری و NGO ها می‌تواند برگزار شود و سرفصل دروس در این کلاس‌ها، کتاب اول قانون ابن سینا است.
وی یادآور شد: در کتاب اول قانون ابن سینا به ترتیب روح درمانی، روان درمانی و مزاج شناسی در رأس مطالب قرار دارد و در این کلاس‌ها به مردم آموزش داده می‌شود که چگونه دارای روح، روان و جسم سالم باشند و در واقع روی پیشگیری تمرکز می‌شود.

جمع‌آوری ۵۰۰ جلد کتاب سنتی در قزوین
دبیر شورای طب سنتی قزوین عنوان کرد: در این کلاس‌ها، افراد باید با ۱۰۰ گیاه دارویی آشنا شوند و این ۱۰۰ گیاه و نحوه درست کردن جوشانده‌ها، روغن‌های گیاهی، مالش درمانی، تصفیه روح و روان و پاکسازی بدن انسان‌ها تدریس می‌شود و رئوس درمانی بر روی اصول چگونه غذا خوردن، غذای دوایی، دوای مسهل و دوای ملینات است و همچنین اخلاق و رفتار با بیماران آموزش داده می‌شود.
وی با اشاره به فعالیت شورای طب سنتی قزوین بیان کرد: شورای طب سنتی بر اساس جلسه‌ای با حضور اساتید، روسای دانشکده‌ها و پزشکان متخصص و فوق تخصص علاقمند به طب سنتی، در سال ۱۳۸۸ تشکیل شد که از جمله اقدامات صورت گرفته در این شورا، جمع‌آوری حدود ۵۰۰ جلد کتاب طب سنتی تألیف دانشمندان قدیمی است.
آشوری خاطر نشان کرد: تشکیل سمینارها و همایش‌ها برای آگاهی بخشیدن  در خصوص طب سنتی همراه با نمایشگاه گیاهان دارویی و طریقه مصرف آنها و تشکیل کلاس‌هایی برای پزشکان عمومی و متخصص برای نشر فرهنگ طب سنتی از دیگر اقدامات این شورا بوده است.

برگزاری کلاس طب سنتی برای عموم مردم 
وی اعلام کرد: تصمیم قاطع شورا این است که کلاس‌هایی برای تمام مردم برگزار کند و گواهی لازم نیز با گذراندن این کلاس‌ها برای شرکت‌کنندگان صادر خواهد شد و کلاس‌ها مقرر است از طریق نشر آگهی در دانشگاه علوم پزشکی برقرار شود.
این محقق طب سنتی گفت: شورای شهر و شهرداری با توجه به رسالتی که در حوزه فرهنگ عمومی دارد لازم است در این امر وارد شوند به طوری که در بسیاری از شهرها، شورا و شهرداری در برگزاری این کلاس‌ها پیشقدم شدند و اگر شهرداری و شورای شهر از هزینه بالایی که برای تنظیف معابر می‌پردازد یک بیستم آن را در اختیار شورای طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی قرار دهد برای فرهنگ‌سازی و بالا بردن اطلاعات عمومی در خصوص مسائل مربوط به نظافت عمومی، در این موضوع شهرداری صرفه‌جویی نصف مبلغ را خواهد داشت.

غفلت از طب سنتی در طرح جامع سلامت استان 
وی در خصوص اعتبار شورای طب سنتی گفت: اعتبارات طب سنتی، قابل توجه است ولی از همان بالا در مرکز صرف سمینارها، کلاس‌ها و تشکیل جلساتی می‌شود که اعضایی که این مبلغ در اختیار آنها قرار می‌گیرد به هیچ وجه سنتی‌کار نیستند.
آشوری افزود: ما اطباء سنتی مجبور هستیم برای اشاعه طب سنتی متوسل به مردم و یا ارگان‌هایی که مسئولیت در این رابطه دارند، شویم تا بتوانیم از طریق فرهنگ طب سنتی را به جامعه خود ارائه دهیم.
به گزارش فارس وی با اشاره به عدم توجه به طب سنتی در طرح جامع سلامت قزوین اظهار کرد: طرح جامع سلامت طرحی چند منظوره است و در این طرح، افرادی شرکت دارند که با فرهنگ طب سنتی بیگانه هستند.
دبیر شورای طب سنتی قزوین اعلام کرد: وقتی در خصوص فرهنگ طب سنتی صحبت می‌شود، یعنی سلامتی روح، جسم و روان در قالب فرهنگ ابن سینا ولی جوامعی که تشکیل می‌شود اینها از طریق فرهنگ ابن سینا وارد نمی‌شوند؛ هدف ما اشاعه فرهنگ سلامت ابن سینا است.
وی تأکید کرد: ما حاضر هستیم با کادری متخصص همکاری همه جانبه را داشته باشیم ولی تاکنون هیچگونه ارتباطی برقرار نشده است و جایگاهی برای طب سنتی در طرح جامع سلامت دیده نشده است.
آشوری افزایش سطح سلامت، کاهش اعتیاد، افزایش اشتغال و غیره را از دیگر مواردی عنوان کرد که در صورت توجه مسئولان به ترویج طب سنتی حاصل می‌شود.
انتهای پیام/ص