بيماري ديابت يا قند چيست و راه‌هاي پيشگيري، درمان و جلوگيري از برگشت آن بيماري چگونه است؟

اين بيماري در قرن اول ميلادي توسط اوري تائوس يوناني شناخته شد،  بعد ها توسط محمد زكرياي رازي و ابن سينا به نام بيماري ديايبص يا دولاب همچنين «زلق‌الكليه» شناخته و

ناميده شد كه دقيقاً با سه علايم مشخصه فعلي بيماري ديابت مانند ادرار زياد  (پلي اوري)، خوردن زياد (پلي فازي) و نوشيدن زياد (پلي ديسيبي) مطابقت داشته و راه‌هاي درماني آن را پيدا كرده بودند.

 

 

اين بيماري در آن زمان چندان فراگير و در حال پيشرفت و خطرناك نبوده، ولي در پي وقوع جنگ جهاني اول و مصادف با كشف انسولين توسط سه پزشك كانادايي- به نام‌هاي كلود، بست و بانتيك - و استفاده از قرص‌هاي ديابت و تزريق انسولين، در حال حاضر به شدت در حال گسترش مي‌باشد.

اين عارضه در استان‌هايي همچون قزوين ۱۸ درصد جمعيت را مبتلا نموده و در ۲۰ سال آينده طبق پيش‌بيني‌هاي ۴۰ درصد ساكنين كره زمين مبتلا به آن خواهند شد كه ، علت آن از نظر اصول و مباني طب سنتي، تغذيه نادرست و درمان نشدن اين نوع بيماران است.براي بسياري از بيماران ديابتي، نابينايي، قطع اندام‌هاي انتهايي، ضايع شدن كليه‌ها و مرگ زود هنگام قابل پيش بيني است.

 

در بدو پيدايش طب تا جنگ، پزشكان هم مسوول تشخيص بيماري بودند و هم مسوول انتخاب نوع دارو( اعم از شيميايي يا گياهي) و هدف پزشكان بهبودي كامل بيمار بود و بيمار را تا درمان كامل و نهايي تحت كنترل قرار مي‌دادند. درز آن زمان حرفه پزشكي شغل چندان پردرآمدي بشمار نمي رفت . ولي در همين زمان، دوران كلان بورژوازي طب شيميايي شروع شد. در اين دوران پزشكان فقط مجاز به تشخيص بيماري بودند و نوع دارو و نحوه استفاده از وسايل درماني پزشكي را كمپاني‌‌هاي كوچك وبزرگ داروسازي تعيين مي‌كردند. بنابراين اگر بيماري در مداواي بيماريش نتيجه نمي‌گيرد، پزشك معالج مقصر نيست، پزشك وظيفه وجداني خودش را در چارچوب مقررات انجام داده، اين دارو و وسايل درماني است كه جوابگوي درمان نيست.

براساس نظريه طب جديد شيميايي، بيماران ديابتي مي‌بايستي تا آخر عمر دارو مصرف كنند، ضمناً هزينه بيماري‌هاي زنجيره‌اي بعدي نظير؛ درمان چشم، قطع اندام‌هاي انتهايي، دياليز، پيوند كليه و از همه مهم‌تر آسيب و فشارهاي روحي و رواني را نيز بايد بپردازند.

اصول درماني طب جديد و سنتي درباره بيماري ديابت چگونه است؟

۱- طبق اصول و نظريات طب جديد، بيماري ديابت درمان ندارد، فقط مي‌بايستي با استفاده از قرص ضد قند و تزريق انسولين اين بيماري كنترل شود. اين بيماري در مرحله استفاده از قرص كم‌كاري غده لوزالمعده است و در مرحله تزريق انسولين از كار افتادن سلول‌هاي آلفا و بتا لوزالمعده است كه انسولين ترشح نمي‌گردد. اخيراً روشي جديد ابداع گرديده كه از طريق كاشت سلول‌هاي بنيادي آلفا و بتا در لوزالمعده بيمار انجام مي‌شود تا اين بيماري درمان شود، ولي هنوز در مرحله آزمايش است و اگر هم به نتيجه برسد، مثل ساير ابداعات طب جديد هر كسي توان مالي انجام آن را ندارد.

۲- طبق اصول و مباني طب سنتي، اين بيماري سوء مزاج كليه بشمار مي رود كه نحوه درمان آن بدين صورت است كه پس از به اعتدال درآمدن مزاج كل بدن، مزاج كليه‌ها معتدل و در نهايت اين بيماري درمان مي‌شود و درمان در چهار مرحله صورت مي‌گيرد.

مرحله۱- پيشگيري به خصوص در كساني كه در خانواده آنها سابقه بيماري قند وجود دارد كه ارثي مي‌باشد.

مرحله۲- درمان كساني كه قرص قند مصرف مي‌كنند كه مبتلا به اين بيماري هستند به تدريج مصرف قرص‌ها كاهش مي‌يابد تا به مرحله قطع مي‌رسد.

مرحله ۳- درمان كساني كه روزانه يك يا دو مرتبه انسولين مصرف مي‌كنند، به تدريج از ميزان مصرف انسولين كم مي‌شود تا به مرحله مصرف قرص برسد، سپس به طريقه اول تا قطع قرص‌هاي قند.

مرحله۴- ي درمان جهت جلوگيري از برگشت بيماري و استفاده از رژيم غذايي روزانه.

حداقل منفعت استفاده از اين روش درماني اين است كه هرگز بيماران قندي به مرحله حاد بيماري نمي‌رسند. شايان ذكر است؛ اين شيوه درمان تا قبل از جنگ جهاني اول متداول بود و اينك هم در محل كار زيرزميني اطباي سنتي ادامه دارد و اين روش براساس تئوري اخلاط ابن سينا انجام مي‌گيرد. فقط نقص اين روش اين است كه سود مالي براي هيچ كس به خصوص كمپاني‌هاي داروسازي ندارد.

اين روش درماني طبق اصول و بخشنامه‌هاي سازمان جهاني بهداشت w.h.o انجام مي‌گيرد. سازمان مذكور پس از سي سال تحقيق در رابطه با طب شيميايي جديد به اين نتيجه رسيد كه جهت نيل به هدف واقعي بهداشت براي همه مي‌بايستي روش‌هاي طب سنتي در دنيا احيا و متداول گردد.

خاطرنشان مي‌شود؛ بيماري قند و ۳۰ نوع بيماري رايج ديگر توسط طب سنتي غيرمكتوب درمان مي‌شود كه ضمن حفظ اصول مباني طب سنتي مكتوب و اضافه كردن تجربيات بيش از نيم قرن به آن به اين نتيجه رسيد كه مطرح شد.

گفتني است؛ بسياري از درمانگران طب سنتي علاوه بر طب، حكمت فلسفه روان‌شناسي علوم ماوراءالطبيعه و علوم غربيه مي‌دانند و هر كدام بيش از ۳۰ سال در اين رشته‌ها تحصيل كرده‌اند و ۵۰ سال تجربه درمانگري دارند.

جهت اطلاع بيشتر علاقمندان مي‌توانند با شماره زير تماس حاصل نمايند. علي اصغر آشوريكارشناس ارشد و محقق طب سنتي

قزوين ۲۲۲۵۸۷۴-   ۰۲۸۱

همراه ۰۹۱۲۴۳۹۴۳۸۰

 

منابع: قانون ابن سينا، ذخيره خوارزمشاهي تاليف دكتر غياث الدين جزايري ، گنجينه و....