آشنایی با مرکز تحقیقات گیاهان دارویی آشوری

بنام خدا

آشنایی با مرکز تحقیقات گیاهان دارویی آشوری

عمده فعالیت این مرکز تحقیق روی درمان بیماران لاعلاج از طریق اصول و مبانی طب سنتی ایران زمین طبق نسخ درمانی دانشمندان طب سنتی این میراث گرانبهای بجا مانده از اجداد ما ایرانیهاست.

۱- این مرکز در سال ۱۳۷۲ با موافقت اصولی جواز تاسیس شماره ۱۲۲۵/۱۵ در تاریخ ۶/۹/۷۲ جهت تولید عرقیات سنتی و بسته بندی گیاهان دارویی ایران زمین در باغی به مساحت ۳ هکتار به عنوان کشت و صنعت در منطقه باراجین شمال شهر قزوین شروع به کار کرد.

فعالیت این مرکز از بدو تاسیس کشت و داشت و برداشت گیاهان دارویی بود که ارتباط مستقیمی با رشته تحصیلی مسئول مرکز داشت. گیاهان دارویی که امکان کشت آن مقدور بود کشت شد با توجه به اینکه در سطح استان قزوین تا آن زمان متجاوز از هشتصد نوع گیاه دارویی که توسط مسئول شناسایی شده بود و گزارش مشروح آن در سخنرانی مورخه ۲۵/۱۱/۷۵ جلسات قزوین شناسی به اطلاع علاقه مندان رسید و مطبوعات نیز در این رابطه مطالبی در روزنامه های خودشان درج کردند و بقیه در مناطق استان جمع آوری می شد.

۲- دیگر فعالیت این مرکز تهیه متجاوز از سی هزار نسخ درمانی بیماریهای مختلف از آثار بجا مانده نیاکان ما ایرانیهاست که از آثار ذکریای رازی ، ابن سینا ، جرجانی ، حکیم مومن نظامی گنجوی و سایر دانشمندان طب سنتی ایران زمین است که کلاسه بندی شده بدون شک روزی روزگاری این اقدام خدا پسندانه مورد نیاز فرزندان این دانشمندان قرار خواهد گرفت. علاوه بر آن سندی است گویا و قابل توجه کسانی است که میگویند مگر ایران زمین هم تحقیقات طبی دارد؟ بله دارد .

۳- تهیه طرح تلفیق طب سنتی و گیاهی ایران با طب شیمیایی جدید است که این طرح حدود سی سال در کلیه مراکز علمی پژوهشی تحقیقات ایران از جمله فرهنگستان علوم پزشکی مرکز نخبگان ریاست جمهوری در دانشکده های پزشکی ارائه کردم.

۴- تحقیقات روی سی نوع بیماری که تعدادی از آنها جز بیماریهای لا علاج و یا صعب العلاج می باشد که طبق نسخ قدما طب سنتی درمان و یا از پیشروی آنها جلوگیری می شود که نتیجه این تحقیقات پژوهش پیشینیان بتدریج روی همین سایت به اطلاع عموم خواهد رسید ضمنا مطبوعات به صورت اختصار مطالب کوتاهی از آن را چاپ کرده اند.

حال نتیجه این تحقیقات در یک کلام طرح تلفیق طب سنتی با طب شیمیایی است تهیه کننده طرح ادعایی ندارد که که این طرح بدون عییب و نقص است ولی با توجه به متجاوز از نیم قرن تجربه در طب سنتی و اطلاعات گیاه شناسی و رشته تحصیلی در حد کارشناسی ارشد و مطالعه طب شیمیایی جدید در حد ۲۵ سال و بازدید از کشورهائیکه طب سنتی و گیاهی به صورت رسمی در آن کشور مشغول مداوای بیماران هستند همه و همه یک کاسه شد و طرح تلفیق از آب در آمد تا کنون هم نتیجه ای نداده.

حال طرح تلفیق بر چه اساسی تهیه شد؟ فرهنگ طب سنتی نزد مردم ایران از چند نظر در تمام روح و روان و خون و اعضا و جوارح مردم ما جا افتاده مردم قبول دارند امروزه عده ای بدون اطلاع فقط بمنظور کسب درآمد مغازه ای اجاره می کنند یا گوشه ی یک برج تخصص در فرق سر تا ناخن پا می نویسند ما داروی آنها را داریم.علاقه مندان مراجعه می کنند و نتیجه نمی گیرند و هیچ کسی هم نیست از این آقای مغازه دار بپرسد اولا چند سال دارید کجا درس خوانده ای از طب سنتی چه میدانی؟

در طرح تلفیق در راس آن یک پزشک متخصص و یا پزشک عمومی با حداقل ۲۰ سال تجربه و حد اقل ۳ سال تحقیق در طب سنتی قرار دارد. همانطوریکه در سایر کشورها مرسوم است اطبا سنتی مشاور و همکار این پزشک هستند گروه دارو سازان ، حیوان کاران ، سوزن کاران گیاه جمع کن بوجاری گیاه کارها کشت کنندگان همه و همه تحصیلات حداقل لیسانس در مرکز تلفیق مشغول به کارند. اگر این طرح پیاده می شد با اصالاحاتیکه در امورات انجام می شد چهار محور اصلی داشت که بسیار به نفع مردم ایران است.

الف: طول عمر و سلامتی برای عموم مردم.

ب: جلوگیری از صدور ارز در جهت خرید مواد اولیه دارو و وسایل پزشکی

پ: ایجاد اشتغال متجاوز از پانصد هزار تحصیل کنندگان دانشگاه ها در بسیاری از رشته ها و افراد غیر تحصیل کرده

ت: ایجاد فضای بهتر و بیشتر از در سرزمین ایران در نتیجه کشت و داشت و برداشت گیاهان دارویی.

ث: برنامه های آینده مرکز تحقیقات گیاهان دارویی رو ی بیماران ناعلاج

ایجاد موزه طب سنتی مرکز آموزش ایجاد مراکز درمانی احداث بیمارستان درمانگاه دارویی که گیاهی مزارع کشت است با توجه به اینکه پس از ۳۰ سال تلاش بی وقفه طرح تلفیق با آنهمه منافع برای مردم ایران نه تنها به جایی نرسید بلکه در بسیاری از موارد مورد تمسخر کسانی قرار می گرفت که دل در گروه آن سوی اقیانوسها داشتند و دارند و کسانی هم که واقعا درک می کردند که محتوای این پیشنهادات چیست خیلی مودبانه می گفتند اجرای این طرح مربوط می گردد به چندین وزارت خانه که یکی از آن ها وزارت بهداشت است. شما باید از طریق آنها اقدام کنید در مجموع نتیجه نداد. اینک به پیروی از اعمال خدا پسندانه اجداد ما ایرانیها که اعتقاد داشتند و درست هم بود هر انسانی برای چند صباحی روی کره خاکی بیشتر زندگی نمی کند عمر انسان نسبت به درازای تاریخ همان چند صباح بیشتر نیست ولی عده ای در همین چند صباح چنان نام نیکی از خود باقی می گذارند تا سرزمینی به نام ایران زمین هست. نام آنها مانند ستاره ای درخشان در آسمان سرزمین ایران جاودانه می درخشد توجه کنید نام خیابان دکتر قریب تالار کنفرانسهای دکتر قریب در دانشگاه تهران کتابخانه دکتر قریب موقوفات بجا مانده از دکتر افشار مراکز درمانی دکتر افشار در شمیرانات بیمارستان امیر اعلم نجمیه حداقل مدرسه ابتدایی تقوی خواه مدرسه راهنمایی بهشتیان حمام حکیم باشی پل میرزا حسن خان مرحوم ابوی از مال دنیا یک خانه در محله آخوند قزوین داشت اینک حسینیه شده. این افراد تاریخ را می سازند نه آن کسانی که با غارت مال و منال ملتی جزیره و کاخ های آنچنانی در آن سوی اقیانوسها میخرند فقط برای چند صباحی مثل حیوان به عیش و نوش مشغولند و هر روز هم در اخبار می بینید و می خوانید که در سرزمین اجدادیشان بر اثر فقر فرهنگی و مالی چه جنایات فجیع رخ می دهد سرانجام املاکی که خریده اند حاکمان پناه داده به این جنایتکاران با تصویب لوایحی تمامی مال و منال این افراد را از چنگشان خارج می کنند .

لذا این حقیر تصمیم دارم از خودم شروع کنم یک خانه دو طبقه دارم که تنها ثروت دنیوی من است در مقابل ۵۵ سال کار کردن یک طبقه آن را به موزه طب سنتی اختصاص دهد و کار فرهنگی دیگری را شروع کنم. همین سی هزار نسخ درمانی قدمای طب سنتی را در مرحله اول مکانیزه کنم و در اختیار علاقه مندان قرار دهم و در مرحله دوم بوجود آوردن هرباریوم گیاهان دارویی احداث بیمارستان ، درمانگاه ، داروخانه گیاهی مزرعه کشت می باشد.

این اقدامات بطور حتم می بایستی در قالب یک انجمن یا NGO یا خیریه حالا نام آن هر چه باشد باید انجام گیرد. نیاز به هیئت امنا و تشکیلات دارد لذا از علاقه مندان طب سنتی دعوت به عمل می آید جهت حفظ این میراث فرهنگی با توجه به اینکه تمامی مظاهر سنتی مثل کتابخانه سنتی قهوه خانه سنتی حتی یک گلیم زمان ایلخانیان مورد توجه مسئولین میراث فرهنگی قرار میگیرد بجز طب سنتی که در آینده ای نه چندان دور که منابع طبیعی ما که با این سرعت دارد تخلیه می شود و دیگر ریالی جهت واردات این ۹۴% مواد دارویی باقی نمی ماند اقداماتی به عمل آورند چون فقط طب سنتی است که از تخلیه منابع طبیعی می تواند پاسخگوی نیازهای بیماری مردمی است که نتوانسته اند از این کشور مهاجرت کنند.

نیاکان ما افرادی بودند بسیار دور اندیش هم اطلاعات این طب را به عنوان امانت در اختیار آیندگان قرار داده اند وهم طبیعت کشور از هر نظر رویشگاه های اکولوژی می دهد کشت این گونه های داروئی می باشد.

منتهای مراتب با ترویج فرهنگ بیگانه و القای اینکه هرچه از نظر دارو و درمان از خارج کشور بیاید آن بهتر و مفید تر است در فرهنگ درمانی ما جا باز کرده است در صورتیکه همان کسانیکه این گونه مطالب را در مغز ما فرو کرده اند پس چرا گیاهان دارویی مواد حیوانی معدنی دارویی ما را به خروار به قیمت بسیار نازل می خرند مجددا همین مواد خریداری شده را با اندک تغییرات و رنگ و لعاب خارجی بقیمت هر مثقال برابر قیمت خروار خریداری شده به ما می فروشند. « کسانیکه اطبا سنتی را مسخره می کنند در مجامع علمی و تحقیقات راه نمی دهند بدرستی می دانند چه می کنند؟

بهر حال ای هم وطن اگر می خواهی در این عزم ملی و میهنی شرکت داشته باشی با تلفنهای:

۰۲۸۱۲۲۲۵۸۷۴ قزوین و همراه ۰۹۱۲۴۳۹۴۳۸۰ و آدرس روی کارگاه قزوین خیابان آیت ا... کاشانی جنب تاکسی تلفنی البرز کوچه آسا پلاک ۴ طبقه دوم تماس حاصل نمائید.

به امید دیدار شما هم وطن. خداحافظ

آشوری

محقق طب سنتی و گیاهی ایران زمین

مهندس علی اصغر آشوری محقق طب سنتی